- Przed rozpaleniem kotła należy zamknąć drzwiczki zasypowe oraz klapkę dozującą powietrze, która znajduje się w drzwiczkach zasypowych, wykonując ruch pokrętłem miarkownika, który umiejscowiony jest w górnej części kotła. Należy również zamknąć drzwiczki popielnika .
- Otwieramy drzwiczki, które są na wysokości rusztu. Wkładamy drobne drewno (tak, jak na ognisko), aby nie zasłonić szczeliny, która mieści się między rusztami a płytą (zwaną palnikiem). Wkładamy rozpałkę lub kawałek kartonu oraz papier, włączamy wentylator, który znajduje się na czopuchu na duże obroty i podpalamy.
- Po krótkim czasie dokładamy kawałki drewna (robiąc tą czynność kilka razy) w zależności od wielkości pieca.
- Gdy uzyskamy już dużą ilość żaru, zamykamy drzwiczki rusztowe. Wówczas otwieramy drzwiczki zasypowe i uzupełniamy całą komorę zasypową drewnem, węglem lub innym paliwem stałym.
- Zamykamy drzwiczki zasypowe.
- Na sterowniku oraz miarkowniku ciągu powietrza zadajemy odpowiednią temperaturę.
Ważna informacja dotycząca paliwa stałego
Do wytworzenie suchej destylacji (pirolizy), która się odbywa w naszym kotle, najlepsze jest paliwo granulacji: groszek lub orzech (jeśli mamy grube gabaryty kostki węgla, konieczne jest ich rozdrobnienie). Pocięte drewno powinno być takiej samej długości, układa się je pionowo bądź w poprzek dopasowując do głębokości kotła. Klocki drewna powinny być przełupane na kilka części, żeby przy ułożeniu nie było widać wolnych przestrzeni. Nie należy układać drewna po skosie (jak na ognisku). Nie należy używać paliw mokrych, ponieważ możemy nie uzyskać w pełni suchej destylacji, która powoduje odgazowywanie paliwa. Może wpłynąć to na zwiększenie ilości zażycia paliw oraz wydobywanie się niewielkiej ilości dymu z komina.
Czyszczenie rusztu
Usuwanie popiołu z rusztu odbywa się poprzez popielnik, wykonując ruchy pogrzebaczem do przodu i do tyłu między rusztami.
Dokładanie paliwa do kotła powinno się odbywać w takim czasie, aby szczelina, która znajduje się między rusztami a płytą była zawsze zasłonięta żarem. Żar na rusztach dopychamy do szczeliny poprzez drzwiczki zasypowe. Nie wpychamy popiołu, który znajduje się na rusztach pod szczelinę, ponieważ zablokuje on drogę wylotu spalin i będzie się dymić na kotłownię.