spalarnia 1

Spalarnia z generatorem prądu

W dobie rosnącej produkcji odpadów, zarówno komunalnych, jak i poprodukcyjnych, coraz ważniejsze staje się poszukiwanie efektywnych i ekologicznych metod ich zagospodarowania. W odpowiedzi na te potrzeby firma EKO-WERY Mariana Strzelczyka opracowała innowacyjną inicjatywę w postaci spalarni kontenerowej z generatorem prądu, która pozwala na przekształcenie odpadów w energię elektryczną.

 

Spalarnia kontenerowa z generatorem prądu

Każdego dnia produkowanych jest setki ton odpadów. Problem ich zagospodarowania jest uważany za jeden z najpoważniejszych, z którymi nasze pokolenie musi sobie poradzić jak najszybciej.

Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest prowadzenie spalarni, funkcjonujących obecnie w wielu polskich miastach. Niestety przez brak odpowiednich systemów konstrukcyjnych ich powstawanie budzi uzasadniony sprzeciw okolicznych mieszkańców.

Rozwiązaniem takiego problemu jest opracowany i obecnie testowany przez kilka uczelni naukowych projekt firmy EKO-WERY Mariana Strzelczyka.

*Informujemy, że częścią naszej oferty jest także modernizacja kotłów domowych.

 

Opis działania zgazowywania paliw oraz wytworzenia energii elektrycznej

  1. Opatentowane palenisko pieca z rusztem bębnowym, dzięki któremu będzie można spalać paliwa o różnych wymiarach i rodzajach granulatu (min. osady po ściekowe, podkłady kolejowe, płyty meblowe), nawet do postaci pyłu oraz to w nim będziemy testować spalanie fluidalne.

  2. Proces dopalania spalin będzie polegał na tym, że wytworzone związki chemiczne powstające w procesie spalania, będą ulegały degradacji dzięki zastosowaniu długiej drogi co wydłuży ich czas przebywania
     w temperaturze powyżej 1000o.

  3. Wymiennik parowy, który jest opracowany przez Mariana Strzelczyka, powoduje, że spaliny po przejściu przez degradację spalin przejdą przez wymiennik parowy, tam zostanie wytworzona para, która będzie skierowana na turbinę. Badania dot. obliczenia mocy będą opracowane przez dr Rusowicza z Wydziału Mechanicznego Energetyki
    i Lotnictwa z Politechniki Warszawskiej.

  4. Spaliny po przejściu przez wymiennik parowy zostaną doprowadzone do wymiennika wodnego CO, który jest chroniony patentem. Równocześnie emitowane ciepło powstałe po procesie dopalania spalin może być kierowane dwutorowo na wymiennik CO i na wymiennik parowy.

  5. Turbina poruszy generator. Dodatkowo para po turbinie może być wykorzystania do suszenia paliw w zbiorniku lub ogrzewania pomieszczeń/produkcji.

  6. Generator wytworzy nam w ten sposób energię elektryczną.

  7. Sterownia oraz stacja pomiaru emisji spalin na wylocie do komina i sterowanie poszczególnymi stanowiskami spalarni.

  8. Schładzanie pary poturbinowej, dzięki której będzie możliwość wytworzenia lodu przemysłowego. Zostało to uzgodnione z dr Rusowiczem.

  9. Stacja uzdatniania wody, która będzie zasilać wszystkie najważniejsze podzespoły zgazowywania paliw oraz wytworzenia energii elektrycznej.

  10. Odpopielanie paleniska oraz modułu odpowiedzialnego za degradację spalin.

  11. Zbiornik na paliwa, który będzie miał możliwość ich suszenia.

  12. Rębak, będzie służył do uzyskiwania różnych granulatów danych paliw.

  13. Brykieciarka – do zbrykietowania paliw o różnych granulacie.

  14. Podajnik do płynnego podawania paliw.

 

Spalarnia kontenerowa z generatorem prądu – wykorzystanie różnorodnych paliw

Kluczowym elementem projektu jest opatentowane palenisko pieca z rusztem bębnowym, które pozwala na spalanie paliw o różnych wymiarach i rodzajach granulatu, takich jak osady pościekowe, podkłady kolejowe czy płyty meblowe. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie szerokiego spektrum odpadów komunalnych i poprodukcyjnych jako źródła energii. Innowacyjność tego rozwiązania polega także na testowaniu spalania fluidalnego, co może jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procesu.

 

Proces dopalania spalin – dbałość o środowisko

W trosce o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko proces dopalania spalin został zaprojektowany tak, aby wytworzone związki chemiczne ulegały degradacji dzięki długiej drodze ich przebywania w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu spaliny emitowane do atmosfery są znacznie mniej szkodliwe niż w przypadku tradycyjnych spalarni.

 

Wykorzystanie energii cieplnej i elektrycznej

Innowacyjność projektu spalarni kontenerowej z generatorem prądu objawia się również w wykorzystaniu energii cieplnej powstałej w procesie dopalania spalin. Emitowane ciepło może być kierowane dwutorowo na wymiennik CO oraz na wymiennik parowy, co pozwala na jeszcze większą efektywność energetyczną. Para po turbinie może być dodatkowo wykorzystana do suszenia paliw w zbiorniku lub ogrzewania pomieszczeń i produkcji.

 

Generowanie energii elektrycznej

Napędzana przez parę turbina porusza generator, który w efekcie wytwarza energię elektryczną. Dzięki temu umożliwiane jest nie tylko efektywne zagospodarowanie odpadów, ale także produkcja prądu, co przyczynia się do zwiększenia samowystarczalności energetycznej.

 

Kompleksowe sterowanie i monitorowanie procesu

Projekt spalarni z generatorem prądu obejmuje również zaawansowane systemy sterowania oraz stacje pomiaru emisji spalin na wylocie do komina, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie poszczególnych stanowisk spalarni oraz optymalizację procesów.

Modernizacja kotłów przemysłowych

Współczesne przemysłowe i piekarnicze kotły grzewcze wymagają ciągłego doskonalenia, aby sprostać rosnącym wymaganiom ekologicznym, ekonomicznym oraz technologicznym. Właśnie z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na modernizację swoich instalacji grzewczych. Modernizację kotłów przemysłowych, zwłaszcza piekarniczych, jest sposobem na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku oraz dbałość o środowisko naturalne. Dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami możliwe jest wprowadzenie nowoczesnych projektów technologicznych, które przyczynią się do osiągnięcia wymiernych korzyści zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

 

Modernizacja pieców piekarniczych:

  • Głównym celem modernizacji pieców piekarniczych jest podniesienie w znacznym stopniu ekonomiczności i łatwiejszej dostępności do ewentualnych remontów. Równie ważnym aspektem wartym podkreślenia jest polepszenia codziennej ich eksploatacji poprzez wyeliminowanie uciążliwego częstego czyszczenia.
  • Po modernizacji ww. pieców paląc paliwem stałym zyskujemy na opale co najmniej 30%,zmniejszamy w dużej ilości szkodliwe związk i,które wytwarzają się podczas procesu spalania oraz eliminujemy dym.
  • Dzięki zamontowaniu przez nas Palnika Dymu na rurach Perkinsa nie osiadają się sadze,które powstają często podczas procesu spalania.

 

Zastosowanie na wylocie spalin z pieca wentylatora wyciągowego z płynną regulacją obrotów i sterowaniem elektronicznym, umożliwia utrzymanie pożądanej żądanej temperatury. Przy okazji eliminujemy uciążliwy i często nieszczelny szyber, który spełniał rolę regulacji do tej pory. W niektórych przypadkach regulacja temperatury następuje poprzez podsuwanie i odsuwanie żaru w palenisku,co jest bardzo uciążliwe i nie zawsze zdaje egzamin.

Przeprowadzona przez nas modernizacja pieca przewiduje usunięcie kilku drzwiczek (w zależności od modelu pieca) i zastąpienie ich jednymi – większymi, w których będą się znajdować drzwi popielnika, drzwi zasypowe oraz, w zależności od ilości rzędów rur Perkinsa, rewizje potrzebne do monitorowania zanieczyszczeń na tych rurach.

Dzięki zastosowaniu dużych drzwi,umożliwiamy bardzo prosty dostęp do czyszczenia rur Perkinsa oraz szybką i łatwą możliwość eliminacji szczelin przy rurach, co zapobiegnie przedostawaniu się spalin na wypieki. Każdy następny poważny remont skraca czas i nakład pracy.

 
Drzwiczki zasypowe (w drzwiach dużych) w każdej chwili mogą zostać zdemontowane i można zamontować zamiennie inne drzwi, przystosowane do palników różnego paliwa tj. gazu, pelletu czy oleju opałowego.
 
Palenisko zostaje przebudowane w taki sposób, by w przypadku modernizacji obmurza było ono w bardzo łatwy sposób demontowalne i gotowe do ponownego użycia – czyli eliminujemy ogromne koszta i nakład pracy związane z kuciem skośnego paleniska i usunięcia części stalowych w przyszłości.
 
*Przypominamy, że częścią naszej oferty jest też modernizacja kotłów domowych.
 
Informujemy iż:
  • palniki, tj. płyty dopalające (karta techniczna w załączeniu) połączone są z piecem metodą murarską, dzięki czemu można je wymienić, w przypadku mechanicznego uszkodzenia, płyty nie ulegają zużywalności;
  • temperatura pieca regulowana jest za pomocą sterownika, który współpracuje z czujnikiem temperatury w komorze spalania i regulatorem wyciągowym z płynną regulacją obrotów zamontowanym za całym systemem piecowym, przy wyjściu spalin;
  • instrukcja eksploatacji pieca po modernizacji w zasadzie nie zmienia się, oprócz regulacji utrzymania temperatury z ręcznego sterowania za pomocą dopływu powietrza przez drzwiczki dolne i szyber na elektroniczny (instrukcja sterownika w załączeniu) i dostępu, poprzez duże drzwi do czyszczenia pieca i rur Perkinsa, zamiast jak dotychczas poprzez niewygodne i małe oddzielne, natomiast częstotliwość tego czyszczenia w znacznym stopniu się zmniejszy, a nawet w przypadku rur Perkinsa wyeliminuje całkowicie, gdyż zastosowanie palnika powoduje eliminację dymu, sadzy – pozostawia jedynie nalot w postaci pyłu, który można wyeliminować powietrzem.

 

Dlaczego warto zainwestować w modernizację kotłów przemysłowych?

Modernizacja kotłów piekarniczych lub innych kotłów przemysłowych ma na celu podniesienie efektywności energetycznej oraz ułatwienie dostępności do ewentualnych remontów. Ważnym aspektem jest również eliminacja uciążliwego częstego czyszczenia, co wpływa na polepszenie codziennej eksploatacji urządzeń. Proces modernizacji polega na zamontowaniu palnika dolnego, który pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności w zużyciu paliwa, a także na ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających podczas spalania.

Montaż palnika dolnego w kotłach piekarniczych przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa nawet o 30%. Jest to istotne z punktu widzenia ekonomii przedsiębiorstwa, gdyż niższe koszty eksploatacji przekładają się na większą konkurencyjność na rynku. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, proces spalania jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska. Zmniejsza się emisja szkodliwych związków, takich jak tlenki azotu czy siarki, co wpływa na ograniczenie negatywnego wpływu na atmosferę.

 

piec 600

Modernizacja kotłów domowych

Modernizacja kotłów domowych polegająca na montażu palnika dolnego spalania w urządzeniu grzewczym to inwestycja, która przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego. Dzięki tej technologii możliwe jest osiągnięcie większej efektywności energetycznej, ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz poprawa jakości powietrza.

 

Gospodarstwo domowe oraz kotły przemysłowe

Montaż palika składa się z co najmniej czterech płyt ceramicznych, które nagrzewają się do wysokich temperatur oraz kumulują ciepło.

W tradycyjnych kotłach palnych na utworzony żar nakładamy paliwo/węgiel drewno oraz inne surowce tego typu. Gdy paliwo zostaje podgrzane do odpowiedniej temperatury, następuje odgazowywanie. W efekcie ciąg kominowy powoduje to, że gaz niespalony przechodzi przez wymiennik kotła do komina.

W rezultacie dochodzi do wytworzenia sadzy lub smoły oraz dużej ilości dymu w kominie. Dzieje się to, ponieważ nie ma możliwości, by dotlenić gaz, który otrzymujemy w procesie podgrzewania paliwa znajdującego się na ogniu. Proces ten występuje przeważnie we wszystkich kotłach. Dzieje się to dlatego, że nie jesteśmy w stanie dotlenić gazów, które otrzymujemy w procesie podgrzewania. Dodajemy tlen do popielnika, po czym przedostaje się on przez szczeliny między rusztami oraz żar, który mieści się na rusztach i zostaje spalony. W momencie, gdy otworzymy drzwiczki zasypu kotła, dostarczamy tlen i powstaje samozapłon. Jest to niebezpieczne i może doprowadzić do poparzenia oraz do uszkodzenia kotła.

Dzięki naszej modernizacji poprzez zamontowanie palnika dymu spalenie odbywa się podobnie. Gazy wytworzone w trakcie procesu spalania są ściągane przez ciąg kominowy w dół do żaru, równocześnie pobierany jest tlen z klapki, która jest sterowana przez miarkownik w ciągu powietrza, klapka miesi się na drzwiczkach zasypu. Tlen ten przechodzi przez zasyp paliw, gdzie zostaje podgrzany (rekuperacja), który ma wpływ na wytwarzanie wysokich temperatur.

Wtórne powietrze dodajemy poprzez drzwiczki popielnika, w których jest zamontowana regulacja. Powietrze wtórne jest potrzebne do dopalenia gazów przestrzeni, która została wyłożona płytami ceramiki nad rusztami przy tylnej ścianie. Ceramika powoduje, iż ogień nie ma styczności z płaszczem wodnym, a spaliny mają możliwość dopalić się w temperaturze od 900 stopni do ponad 1000 stopni. Brak wyłożonej ceramiki spowodowałby niskie temperatury spalania wynikające ze styczności z płaszczem wodnym, na którym temperatura wynosi maksymalnie 90 stopni.

Montaż naszego palnika pozwala zaoszczędzić od 20% do 40 % opału, przedłużając jednocześnie żywotność kotła.

*Przypominamy, że częścią naszej oferty jest też modernizacja kotłów przemysłowych.

 

Dlaczego warto zainwestować w modernizację kotła domowego?

Korzyści po instalacji palnika dolnego spalania:

  • ograniczenie do 40% ilości spalanego opału w okresie grzewczym,

  • usuwanie z dymu szkodliwych substancji wytworzonych podczas spalania,

  • czystsze powietrze, ograniczenie emisji szkodliwych związków,

  • brak czarnego dymu z komina,

  • eliminacja sadzy w kotle i kominie,

  • wyeliminowanie zagrożenia zapalenia się sadzy w kominie,

  • możliwość spalania paliw stałych (węgiel, drewno),

  • większa sprawności kotła,

  • zmniejszenie ilości popiołu,

  • zmniejszenie częstotliwości podawania paliwa do kotła.

 

Ograniczenie ilości spalanego opału

Jedną z głównych zalet instalacji palnika dolnego spalania jest znaczne ograniczenie zużycia opału. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest zmniejszenie ilości spalanego paliwa nawet o 40% w okresie grzewczym. Przekłada się to nie tylko na oszczędności finansowe, ale także na mniejsze obciążenie dla środowiska.

 

Usuwanie szkodliwych substancji z dymu

Palnik dolnego spalania pozwala na skuteczne usuwanie z dymu szkodliwych substancji powstających podczas procesu spalania. Dzięki temu emisja związków szkodliwych dla zdrowia ludzi i otoczenia jest znacznie ograniczona. To ważny aspekt, szczególnie w kontekście dbania o jakość powietrza, które oddychamy.

 

Czystsze powietrze i ograniczenie emisji szkodliwych związków

W wyniku modernizacji kotła domowego możliwe jest uzyskanie czystszego powietrza wokół naszych domów. Ograniczenie emisji szkodliwych związków przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

 

Brak czarnego dymu z komina

Dzięki zastosowaniu palnika dolnego spalania eliminujemy problem czarnego dymu wydobywającego się z komina. To nie tylko estetyczna kwestia, ale także dowód na to, że proces spalania przebiega w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.

 

Eliminacja sadzy w kotle i kominie

Modernizacja kotła domowego pozwala na skuteczną eliminację sadzy zarówno w kotle, jak i kominie. Dzięki temu unikamy problemów związanych z koniecznością częstego czyszczenia tych elementów instalacji grzewczej. Ponadto, wyeliminowanie zagrożenia zapalenia się sadzy w kominie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa użytkowania kotła.

 

Możliwość spalania różnych paliw stałych

Palnik dolnego spalania umożliwia spalanie różnych rodzajów paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. To oznacza, że użytkownik może wybrać paliwo najbardziej odpowiednie dla swoich potrzeb i możliwości finansowych.

 

Większa sprawność kotła

Dzięki modernizacji kotła domowego sprawność urządzenia grzewczego ulega znacznej poprawie. Oznacza to, że więcej energii zostaje przekształcone na ciepło, co przekłada się na lepsze efekty grzewcze oraz mniejsze zużycie paliwa.

 

Zmniejszenie ilości popiołu i częstotliwości podawania paliwa do kotła

Montaż palnika dolnego spalania pozwala również na zmniejszenie ilości powstającego popiołu oraz obniżenie częstotliwości podawania paliwa do kotła. To przekłada się na mniejsze obciążenie dla użytkownika oraz większy komfort eksploatacji instalacji grzewczej.